کم رویی کودکان و دانش آموزان و شیوه های برخورد والدین و معلمان با آنان

امتیاز: 0 از 0
  • فهرست مطالب : دارد 
  • فرمت  :ورد (word)  
  • تعداد صفحات  : 15 صفحه 
  •  منابع  : دارد 

توضیحات

رز برخورد با دانش آموزان کم رو  و خجالتی

کم‌رويي چيست؟

كم‌روييو خجالتی بودن توجهي غير عادي و مضطربانه به خويشتن در موقعيتي اجتماعي است كه در نتيجه آن فرد دچار نوعي تنش رواني-عضلاني شده، شرايط عاطفي و شناختي‌اش متأثر مي‌شود و زمينه بروز رفتارهاي خام و ناسنجيده و واكنش‌هاي نامناسب در وي فراهم مي‌شود.

به ديگر سخن، پديده كم‌رويي به مشكلي رواني- اجتماعي و آزار دهنده شخصي مربوط مي‌شود كه همواره به صورت يك ناتواني يا معلوليت اجتماعي ظاهر مي‌گردد.

به كلام ساده، كم‌رويي يعني «خودتوجهي» فوق‌العاده و ترس از مواجهه با ديگران زيرا كم‌رويي نوعي ترس يا اضطراب اجتماعي است كه در آن فرد از مواجه شدن با افراد ناآشنا و ارتباطات اجتماعي گريز دارد. فرد كم‌رو از روبه‌رو شدن با افراد جديد نگران مي‌باشد و اين كار برايش دشوار است.

 

 

كم‌رويي وارد شدن به اماكن جديد و كسب و كار و تجارت تازه را براي فرد سخت مي‌کند. کم‌رويي مخفي شدن از انظار و احساس عجز در عين توانمندي را سبب مي‌شود.

كم‌رويي افراد هميشه در برابر انسان‌ها ظاهر مي‌شود، نه در برابر حيوانات و اشيا و موقعيت‌هاي طبيعي و جغرافيايي. بسياري از محققان و متخصصان، ريشه اصلي كم‌رويي را در ترس يا اضطراب اجتماعي مي‌دانند.

 

دانلود  فهرست مطالب  مقاله  طرز برخورد با دانش آموزان کم رو  و خجالتی

کمک های اولیاء و معلمان به دانش آموزان کمرو :

روش های مختلفی برای کمک به کودکان برای غلبه بر کمروییشان وجود دارد. برخی از آ ن ها ممکن است برای بعضی کودکان مؤثرتر از بقیه باشد. به کار بستن مرتب برخی از روش هایی که در زیر آمده است می تواند برای برخی کودکان بسیار مفید باشد. پیشنهاد من این است که هرچه بیشتر از این روش ها را که می توانید به مدت حداقل یک ماه امتحان کنید و آن هایی را که مؤثرتر می یابید ادامه دهید. برخی از این روش ها را باید به طور نامحدود ادامه دهید زیرا در واقع آن ها جزء اصول فرزندپروری هستند.

  • با کودکانتان در مورد هنگامی که خودتان کمرو و خجالتی بودید صحبت کنید

هنگامی که کودکان کمرو احساس بدی نسبت به کمرو بودن پیدا می کنند، بیشتر و بیشتر اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. پدر و مادر می توانند این تأثیر منفی را با بازگو کردن خاطراتی از موقعی که خودشان خجالتی بودند، خنثی کنند. از آنجا که کودکان معمولا پدر و مادر خود را قوی و خداگونه احساس می کنند، بدین ترتیب احساس بهتری نسبت به رفتارهای خجالتی خود پیدا می کنند. ا

کم رویی در دانش آموزان