پایان نامه معرفی گاوماهیان خلیج فارس: ماهی گل خورک جنگل های مانگرو

امتیاز: 0 از 0
۲۵,۰۰۰ تومان
  • تعداد صفحات : 73

توضیحات

ماهی گل خورک

گل خورک، نوعی ماهی جالب دوتنفسی است. که در سواحل جنوبی کشورمان در کناره‌های خلیج‌فارس و دریای عمان، به  فراوانی در میان جنگل های مانگرو زندگی  می کند. از سخت پوستان ریز و سایر آبزیان کوچک تغذیه می کند و خود طعمه پرندگان و ماهی های صیاد است. این ماهی که بیشتر عمر خود را بیرون از آب می گذراند سوراخ هایی در ماسه های ساحلی ایجاد می کند و بدین ترتیب، تهویه ریشه های درختان حرا را آسان تر می سازد.

گل خورک (Mudskipper) از معروف‌ترین گاوماهیان (Gobiidae) است.

 این موجودات  شبیه مهردارانی هستند که ۳۶۰  میلیون سال پیش برای اولین بار پا به خشکی گذاشتند. در ايران سه گونه از ماهيان دوزیست وجو دارد كه هر سه به خانواده گاوماهيان تعلق دارند و با نام مشترك گل خورك شناخته و هر سه در حوزه دجله، هرمز، مكران، خليج فارس پيدا مي‌شوند و جزو ماهيان باله گوشتی دو تنفسی هستند و به واسطه رابط حلق و حفره بويايی مي‌توانند از راه دهان و سوراخ‌های بينی در خشكی هم تنفس داشته باشند. اهميت شيلاتی ندارند ولی در ايران می توانند جلب توريست كنند، پس مي‌شود گفت اهميت اقتصادی كمی دارند. هدف اصلی تحقیق در این مطالعه، بررسی ویژگی های ماهی    گلخورک در پهنه های گلی و ساحلی خلیج فارس می باشد.

کلمات کلیدی: گل خورک، ماهیان دوزیست، خانواده گاوماهیان، ماسه های ساحلی

دانلود فهرست مطالب پایان نامه معرفی گاوماهیان خلیج فارس

انواع گل خورک(ماهی پرنده)

گلخورک ها (Mudskippers) که ماهیان خزنده نیز نامیده می شوند از گونه های آشنا و دائمی زیستگاه های مانگرو به شمار می آیند. گل خورک ها ماهیانی شبیه به خزندگان می باشند و کفه های گلی، دالان ها و حفره هایی ایجاد می کنند و در هر دو حالت جزر و مد فعالند. از خانواده گاو ماهی‌ها هستند. در ایران در آبهای جنوب کشور از ندگی می‌کنند. گل خورک گونه منحصر به فردی از ماهیان خزنده است که بیشتر مدت عمر خود را در خارج آب می‌گذراند. گل خورک از سخت پوستان ریز و آبزیان کوچک و همچنین گیاهان تغذیه میکند، در عین حال خود نیز طعمه ای خوب برای بسیاری از  پرندگان و ماهیان شکاری در زیستگاه‌های حرا در جزیره قشم محسوب میشود. این امر باعث نظم در اکوسیستم و چرخه غذایی موجودات این جنگل‌هاست.

 

سی و هفت گونه گل خورک از اعضای خانواده متنوع گاوماهیان، براساس ویژگی‌های بدنی در نه جنس طبقه بندی شده اند. از سی و هفت گونه گل خورک موجود در خانواده گاوماهیان که تاکنون شناسایی شده‌اند سه گونه آنها که شامل :

  • Periophthalmus waltoni

  • Scartelaos tenuis

  • Baleophthalmus dussumieri

در آبهای جنوبی ایران پراکندگی دارند.