پایان نامه اصول پرورش کرم‌های خاکی

امتیاز: 0 از 0
۳۲,۰۰۰ تومان
فروش
3
 • تعداد صفحات : 120 صفحه 
 • فهرست مطالب : دارد 
 • پیوست : دارد 
 • منابع  : دارد 

توضیحات

پایان نامه اصول پرورش کرم‌های خاکی

در این پایان نامه به مسائل مختلفی پرداخته می شود که برخی از آنها عبارتند از :

 • اهمیت و تاثیر کرم خاکی  بر محیط 

 • مرفولوژی و مصارف کرم خاکی 

 • کاربردهای کرم خاکی 

 • تهیه کود بیولوژیک ورمی کمپوست

 • روش های پرورش کرم خاکی 

 • مسائل فنی و اقتصادی کارگاه پرورش کرم خاکی

 • هزينه‌ها و درآمد در يك كارگاه پرورش کرم خاکي 

 چکیده

كرم‌هاي خاكي حلقه مهمي در زنجيره غذايي بسياري از مهره‌داران و بي‌مهرگان مي‌باشند(۱۹۸۳ Mackdonald) لذا جاي تعجب نيست كه انسان اوليه از اين جانور هم براي غذا و هم بعنوان طعمه استفاده مي‌كرده است (۱۹۸۷(Bowche، تحقيقات انجام شده نشان مي‌دهد كه استفاده از كرم‌هاي خاكي موجود در فضولات دامي براي تغذيه حيوانات اهلي و ماهيگيري در قرن ۱۸ نيز متداول بوده است (۱۷۸۲Milocco) اما تا قرن بيستم و در ايالت كاليفرنياي امريكا توليد تجاري كرم خاكي جهت ماهيگيري شروع نشده است. مراكز اين چنين، كم هزينه‌ترين راه‌ها را براي رشد كرمها استفاده مي‌كردند و با اضافه نمودن مواد مغذي به بستر كرم‌هاي خاكي به كشت كرم مي‌پرداختند.

اهمیت کرم خاکی

در سال ۱۹۴۲ دو نفر به نام‌هـاي اوليـور و بارت پيشنهـاد نمودند كه از همين كرم‌هاي خاكي و موادي كـه آنها از آن تغذيـه نموده‌اند بـراي بهبود خاك‌هاي كشـاورزي استفاده شـود. مطالعاتي نيز در مـورد توانايي كرم‌هاي خاكي براي استفاده از مواد زائد آلي در آلمان (۱۹۷۴Graff) و بعد در امريكا توسط (۱۹۷۷Martentein and Mitchell) صورت گرفت.

 

دانلود فهرست مطالب پایان نامه اصول پرورش کرم‌های خاکی

 متعاقباً در انگلستان نيز (۱۹۸۲ Edward) مطالعاتي در زمينه استفاده از كرم‌هاي خاكي براي تجزيه زائدات گياهي و حيواني و تبديل به كمپوست و همچنين توليد كرم خاكي براي تغذيه حيوانات بعمل آمد.

 در سال‌هاي اخير اضافه كردن چندنوع كرم خاكي به مراتعي كه فاقد آن بودند، ساخت و باروري بعضي از مواد معدني خاك بهبود يافت (Nielson 1951، Langmaid 1964، Stockdill 1981، Springett 1984 و ۱۹۸۷، Cury 1988).

 نهايتاً اين صنعت به سرعت رشد يافته و كشتكاران كرم در تمام نقاط جهان به فروش كرم خاكي و ورمي‌كمپوست پرداختند.

طبق گزارشات موجود در كشور ژاپن، تحقيقات گسترده‌اي از دهه هفتاد به بعد بر روي كرم‌هاي خاكي از جمله ايزينيا فوتيدا(Eisenia foetida)انجام شده و كاربردهاي مختلف آنرا بررسي نموده‌اند (فرمحمدي ۱۳۶۹).

همچنين كتابنامه‌هاي مشروحي در مورد مطالعات مربوط به كرم خاكي توسط ساشل و مارتين(۱۹۸۱ و ۱۹۸۴) وارنس همولي(۱۹۸۵) انتشار يافته كه مطالب مربوط به كشت كرم خاكي در آنها بطور خلاصه ذكر شده است. سيسمس وژرال (۱۹۸۵) تحقيقاتي بر روي شكل، انواع و عملكرد كرم‌هاي خاكي انجام داده‌اند كه اين فعاليت‌ها همچنان ادامه دارد.

در ساليان اخير فن پرورش كرم خاكي و استفاده‌هاي چند منظوره از آن در جهان رواج يافته و تقريباً مي‌توان گفت در تمامي كشورهاي دور و نزديك از آن به عنوان يك امر عادي و متداول ياد مي‌نمايند.

در ايران كارهاي متعددي در حد پايان‌نامه دانشجويي به انجام رسيده است اما تنها مركزي كه اقدام به پرورش كرم‌هاي خاكي به صورت انبوه مي‌نمايند يكي كارگاه پرورش ماهي شهيدبهشتي (سدسنگر) است كه از ساليان قبل جهت تغذيه بچه ماهيان خاوياري اقدام به پرورش نوعي كرم سفيد رنگ مي‌نموده‌اند و هم اكنون نيز اين فعاليت‌ ادامه دارد و ديگري شركت كشت و صنعت مغان است كه در محل شركت جهت تبديل زائدات كود گاوي خود با استفاده از كرم‌هاي خاكي كار وسيعي شروع كرد.

مقدمه

يکي از مهمترين مشکلات بشر امروز زباله‌هاي توليد شده است. اين زباله‌ها که حاوي مقادير بسيار زيادي مواد آلي، معدني، پروتئيني و … هستند و به همين منظور طلاي کثيف نام گرفتند.

طي بررسي‌هاي به‌عمل آمده در حدود دويست روش براي بازيافت و مديريت زباله‌هاي شهري در جهان وجود دارد، اما يکي از موفق‌ترين اين روش‌ها که در طي آن هيچ‌گونه مشکل ديگري ايجاد نشده و توانايي توليد محصول نهايي نيز موجود مي‌باشد استفاده بهينه از نعمت‌هايي است که خداوند در اختيار ما قرار داده است.

در اين راستا خداوند بيش از ۳۲۰۰ گونه کرم خاکي آفريده است و همگي آنها به جزء چندگونه متفاوت، يک کار مشترک يعني شخم زدن و زير و رو نمودن خاک را انجام مي‌دهند.

بيشتر مواد زائد جامد در منازل شهري، شامل ضايعات سبزي، ميوه و برگ درختان مي‌باشند. اين نوع ضايعات را مي‌توان در خارج منزل توسط روش‌هاي علمي به کود تبديل نمود، ولي در آپارتمان‌ها به خصوص در طول فصل زمستان از روش فوق به‌راحتي نمي‌توان استفاده نمود.

 تبديل ضايعات خانگي به ورمي‌کمپوست توسط کرم‌هاي خاکي يک روش بسيارکارآمد در توليد کود در آپارتمان‌ها مي‌باشد. توليد ورمي‌کمپوست، فنّاوري استفاده از انواع خاصي از کرم‌هاي خاکي است که به دليل توان رشد و تکثير بسيار سريع و توان قابل توجه براي مصرف  انواع مواد آلي زائد، اين قبيل مواد غالباً مزاحم و آلوده کننده محيط را به يک کود آلي، با کيفيت ممتاز تبديل مي‌کنند.

عبور آرام، مداوم و مکرر اين مواد از مسير دستگاه گوارش کرم خاکي، همراه با اعمال خرد کردن، سائيدن، بهم زدن و مخلوط کردن که در بخش‌هاي مختلف اين مسير انجام مي‌شود، آغشته کردن اين مواد به انواع ترشحات سامانه گوارشي مانند ذرات کربنات کلسيم، آنزيم‌هاي مواد مخاطي، متابوليت‌هاي مختلف ميکروارگانيسم‌هاي دستگاه گوارشي و بالاخره ايجاد شرايط مناسب براي سنتز اسيدهاي هوميک، در مجموع موادي را توليد مي‌کند که خصوصياتي کاملاً متفاوت با مواد فروبرده شده پيدا مي‌کند

. فرآوري‌اي که ((ورمي‌کمپوست)) خوانده مي‌شود و از لحاظ کيفي، ماده‌اي آلي با PH تنظيم شده سرشار از مواد هوميک و عناصر غذايي به شكل قابل جذب براي گياه، داراي انواع ويتامين‌ها، هورمون‌هاي محرک رشد گياه و آنزيم‌هاي مختلف است. از لحاظ ظاهري، به صورت دانه‌اي شکل با رنگ تيره، بدون بوي نامطبوع و داراي قابليت عرضه تجاري است.

صنعت پرورش كرم و توليد ورمي‌كمپوست با توجه به اينكه در حفظ و استفاده بهينه از محيط‌زيست و كاهش هزينه‌هاي حمل و نقل و دفع زباله‌ها و فضولات حيواني و انساني نقش قابل توجهي دارد مي‌تواند در پيشرفت اقتصاد و توسعه پايدار كشور بسيار مفيد باشد.

در حال حاضر كشورهاي كانادا، ايتاليا، ژاپن، فيليپين، آمريكا و هند كارخانه‌هاي زيادي را در زمينه اين صنعت و مخصوصا سامانه‌هاي بازيافت در ابعاد وسيع به اجرا درآورده‌اند و از منافع آن بهره‌مند شده­اند. اين صنعت در زمينه كشاورزي، باغداري و توليد چاي كمپوست كاربردهاي فراواني دارد. هركشور سالانه ميليون­ها تن زباله توليد مي­كند كه منبع بسيار با ارزشي براي توليد ورمي كمپوست و خلق ارزش است.

 به عنوان مثال هند سالانه ۲۵ ميليون تن زباله توليد مي‌كند كه درصد قابل توجهي از آن به كود ورمي‌كمپوست تبديل مي‌شود. هم اكنون در كانادا هر هفته ۷۵ تن زباله توسط ورمي‌كمپوست بازيافت مي‌شود.

پرورش کرم خاکی برای تولید ورمی کمپوست

شركت American Earthworm Company در سال ۱۹۷۸ اولين كارخانه خود را با ظرفيت ۵۰۰ تن در ماه راه اندازي كرد و شركت Aoka Sangyo Co. Ltd در ژاپن نيز سه كارخانه ۱۰۰۰ تن در سال دارد كه ضايعات صنايع غذايي را به ورمي‌كمپوست تبديل مي‌نمايد. در حال حاضر ۳۰۰۰ كارخانه ورمي‌كمپوست در ژاپن وجود دارد كه هريك ظرفيت ۵ تا ۵۰ تن در ماه دارند.

اكنون نوبت ايران است تا وارد صنعت ورمي كمپوست و فنّاوري‌هاي تجاري آن شود.